Saf su; suyun tamamının minarelerden damıtma yöntemi kullanılarak uzaklaştırılmış haline verilen isim olarak bilinmektedir. Saf su içerisinde vücudumuz da gereksinim duyduğumuz mineralleri bulundurmaz. Saf suya örnek olarak yağmur suyunu gösterebiliriz. Saf suların sertlik oranları çok düşüktür ve tatları hiç yok denecek kadar azdır. Saf su üretimi genellikle sağlık, savunma, otomotiv, gıda ve tekstil sektörleri için yapılmaktadır.

Saf su üretimi teknikleri; reverse osmosis, deiyonizasyon, damıtma, iyon değişimi, filtreleme vb gibi metotlar şeklinde bilinmektedir. Kimya bölümlerinin ilgisi altında olan saf su üretimi 19.yy’ dan bu yana kullanılmaktadır. Saf su şebeke suları kullanılarak üretilir. Özellikle sağlık sektöründe kullanılan ultra saf su sayesinde birçok başarılı çalışma ortaya koyulmuş ve insan sağlığında önemli rol sahibi olan ilaçlar üretilmiştir.

Saf su üretimi esnasından uzman bir ekip çalışmalıdır ve kullanılan malzemeler kalite standartları çerçevesi içerisinde kullanılmalıdırlar. Saf su üretimi sırasında kullanılacak birçok cihaz modeli sürekli yenilenmektedir. Bilimsel araştırmalarda sıklıkla kullanılan saf su gelişmiş teknoloji sayesinde kolaylıkla üretilebilmektedir.